13 Nisan Salı 2021

İşte size Internet Explorer’ı sistemden kaldırmanıza yol açacak nedenler..

İşte size Internet Explorer’ı sistemden kaldırmanıza yol açacak nedenler:

1. Riskli. Internet Explorer çok popüler bir web tarayıcısı olduğundan ve hacker’ların en popüler hedefi haline geldiğinden açıklarının araştırılması, bu açıkları kullanan exploit’lerin ortaya konması bir spor haline gelmiş durumda. Hacker’lar bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesi olan bir program buldukları için memnunlar ve çalışmalarını bu programın üzerine yöneltiyorlar.

2. ActiveX açıkları. Microsoft’un script dili ActiveX web sitelerini hazırlayanlara bir çok seçenek sunuyor ve kaliteli servisler vermelerine imkan sağlıyor. Ama bunun da bir bedeli var. Güvenlik konusunda uzman otoriteler çıktığı günden beri ActiveX teknolojisine karşılar, bu teknolojinin getirdiği açıkların hacker’ların popüler hedefleri arasında olduğunu vurguluyorlar.

3. İşletim sistemi. Internet Explorer Windows işletim sistemlerinin temel fonksiyonlarına çok fazla entegre olmuş durumda. Bu yüzden bu programın açığını yakalayan biri sadece programa değil sisteminize de derinden erişme imkanı bulabiliyor.

4. Tepki süresi. Microsoft’un Internet Explorer uygulamasının açıkları ortaya koyduğu anda yama yayımlama süresi çok uzun. Şu anda 20 civarında rapor edilmiş ancak Microsoft tarafından düzeltilmemiş açık olduğu söyleniyor. Elbette bu aşamada Firefox da nasibini alıyor, son zamanlarda Firefox açıklarının da artması ve çabuk yamanamaması ciddi problemler çıkartacak gibi görünüyor.

5. Destek. Eğer Windows XP SP2 veya yukarısını kullanmıyorsanız Internet Explorer’ın en son sürümü olan Internet Explorer 8’yi kuramıyorsunuz. Internet Explorer 6-7  için son zamanlarda çok fazla yama üretilmiyor, bu yazılım ile takılıp kalmış olan kullanıcılar biraz kendi kaderlerine terk edilmiş gibiler.

6. Kişiselleştirme. Internet Explorer kişiselleştirme açısından Firefox’a göre daha kötü bir tablo çiziyor. Internet Explorer için eklentiler üretiliyor ancak şu anda Firefox kişiselleştirme eklentileri alanında 1000’den fazla plug-in içerdiğinden daha esnek bir web sörf ortamı sunuyor.

Hakkında Talha

Bir de buna bakın..

Japonya’nın yeni trendi Mozaik Sushi

Yemekten çok bir sanat eseri görünümündeki bu sunumlar gerçekten yemeye kıyamayacağınız cinsten..     Daha …

Bir yorum var

  1. Blog’un tasarımı çok şahane gerçekten temanın adı nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir