13 Nisan Salı 2021

iOS 5 İnterneti Salladı!

Ülkemizdeki on binlerce Apple kullanıcısı, dün yayınlanan ve boyutu yaklaşık 800 MB olan iOS 5 güncellemesini yükledi. Bu güncelleme, internet altyapımızı salladı mı dersiniz? İşte cevabı!

iPad, iPhone ve iPad kullanıcıları için dün akşam, diğerlerinden çok farklıydı. Apple’ın “Şu ana kadarki en iyi mobil işletim sistemi” olarak adlandırılan iOS 5’in sunuculara yüklenmesi beklendi.

Güncellemenin yayınlandığı saat olan 20:00’a doğru Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde her saniye yüzlerce gönderi yapıldı.

On Binlerce Kişi 800 MB için Tıkladı

iTunes üzerinden güncellemenin indirilmeye hazır olduğunu belirten mesajın yayınlanmasıyla beraber on binlerce Apple kullanıcısı, aynı anda sunuculara yüklendi ve yaklaşık 800 MB dosya büyüklüğüne sahip olan güncellemeyi indirmeye başladı.

Bu yüklenmeyle beraber bazı kullanıcıların karşılaştığı yavaş indirme işlemlerinden sonra gözler ülkemizdeki internet altyapısına çevrildi. Merak edilen konuyu, en yetkili ağızlardan biri olan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’a ilettik ve beklediğimiz cevap kısa zamanda geldi.

Her ne kadar ülkemizde on binlerce kullanıcısı olsa da, iOS 5’in cihazlara aynı anda yüklenmesi, internet trafiğinde ciddi bir artışa ve darboğaza neden olmadı. Sadece Türkiye değil, birçok ülkede olduğu gibi yavaşlamaların nedeni olarak Apple sunucuları gösterildi.

TTNET Açıklama Yaptı

Tahsin Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre iOS 5’in yayınlandığı 12 Ekim 2011’de TTNET üzerinden Türkiye’deki toplam trafik 3,96 Petabyte olarak gerçekleşti ve bu rakamın, normal günlerden fazla bir trafik farkı oluşturmadı.

Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcısı olan TTNET’in ShiftDelete.Net için verdiği bu rakamı örnekleyerek şöyle izah edersek, belki sahip olduğumuz altyapı daha iyi anlaşılabilir.

Dün, Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon DivX film (tanesi 700 MB olarak düşünüldüğünde) indirildi.

Hakkında Talha

Bir de buna bakın..

Japonya’nın yeni trendi Mozaik Sushi

Yemekten çok bir sanat eseri görünümündeki bu sunumlar gerçekten yemeye kıyamayacağınız cinsten..     Daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir