27 Şubat Cumartesi 2021

17 yaşında milyoner olan bir internet zengini çocuk daha..

17 yaşındaki Rus çocuk, Chatroulette’i kurmuş. Şimdi oraya bir gecede 20 bin kişi giriyor.

Çocuğun adı Andrey Ternovskiy. Rus, 17 yaşında. Arkadaşlarıyla Skype’da yaptığı muhabbetten sıkılıp, çevreyi biraz genişletmeye kalkmış. Bütün yeryüzüne! Sitenin adını da Chatroulette koymuş. Şimdi oraya bir gecede 20 bin kişi giriyor. Öyle hesap açma filan yok, bodoslama. Webcam’de abuk subuk tipler çıkıyor karşına. Yani küçükler için cızz ve Türkiye’de keşfedilmiş durumda. Andrey de küçük ve siteyi ana-baba yardımıyla yürütüyor. Ama, muhtemelen yarının milyoneri. Mark Zuckerberg filan gibi…

Ayşe Özek Karasu / Gazete Habertürk

Twitter usulü teşhir beni bozar. Facebook arkadaşlıklarına yanaşmam. Artık köhnemiş chat işlerine de girişmedim zamanında. Sanırım internet karşılaşmalarına fobim var. Sanal âlemde hiç arkadaşım olmadı ama, sanal âleme aktıkları için kaybettiğim arkadaşlarım oldu.

Fakat, şu Rus çocuğun icadını yazabilmek için Chatroulette’e girmek zorundaydım. Girdim. Webcam’in karşısına bizim kedi Badem’i koyup, kendimi olabildiğince gizleyerek. Ama, o da ne, karşımızdaki “Yabancı” da hilebaz çıktı. Ekranda bir adet Redbull kutusu, Badem’le bakışıyor…

Adından da anlaşılacağı üzere bu rulet işi tam kör uçuş. Siteye sorgusuz sualsiz girip “play”i tıkladıktan sonra video penceresinde o saniye bir “Yabancı” beliriyor. Rastgele. Kendi görüntün de alt pencerede. İster sesli, ister yazışarak konuşuyorsun. Beğenmediysen, ya da bir sonrakini merak ediyorsan, kapatıp “next” diyorsun.

Chatroulette anarşik bir âlem, katiyen sosyal bir düzen yok. Filtre, önleme-yoklama-öteleme-berileme yok. Arkadaşım olur musun, izin verir misin, onu bunu ekler misin yok.

Bir kere içine daldın mı, “bir sonrakine geç” dedin mi, bir daha aynı kişiye dönme, onun adını sanını bilme imkanın yok. Tamamen kaotik. Ortak zevklere göre gruplaşmalar, takipçiler, ortamı uydudan yer belirleme cihazı gibi kullananlar yok. Facebook, twitter, Digg gibi siteler kaosla kontrol arasında bir denge kurarken, Chatroulette kargaşaya pencere açıyor. Geleceğin internetinde orman kanunlarının hüküm süreceğini anlatıyor sanki.
Badem’in, teneke meşrubat kutusundan önce hoş bir kızla, ardından da sivilceli bir oğlanla karşılaştığını belirtmeliyim. Bu karşılaşmalara fobim olduğu için, daha fazlasını denemedim ama, başkalarının deneyimlerine şöyle bir göz attım.

SAPIKLARA CENNET
Aslında eski sohbet odalarının yeni versiyonu Chatroulette. Bunda fazladan video var. Yani işin esas feci tarafı. Çocuklar için internette bundan daha tehlikeli olabilir, tahayyül edemiyorum.
O rastgele yabancılar arasından neler çıkıyor, neler! Tam sapık cenneti. Mastürbasyon yapanlar, sutyen takmış şişman Çinli adamlar, kadınları soyunmaya ikna etmeye çalışan Ninja kılığında Japonlar ve anlatamayacağım ne sahneler… Burada günün birinde cinayete bile tanık olabilirsiniz.
Ama tabii ki, iyi huylu romantikler, karşılıklı şiir okuyup birlikte çalıp söyleyenler, Michael Jackson’ın “Don’t Stop ‘Til You Get Enough”ı eşliğinde dans edenler, karşılarına çıkan yabancıların birkaç saniyede portresini çizenler de var. İyi niyetli insanlar için Chatroulette’teki tek dezavantaj, art arda reddedilip görüntüsünden ötürü güven kaybına uğramak,

GENÇ OLİGARK ANDREY?
Site geçen yıl sonuna doğru sükse yapmaya başladı, ancak işi kimin başlattığı belli değildi. Geçenlerde, mermili olanı gibi bu ruletin de Rus işi olduğu ortaya çıktı. New York Times’ın teknoloji blogundan gönderilen sorulara Moskovalı oğlandan yanıtlar geldi. 17 yaşındaki lise öğrencisi Andrey Ternovskiy’den. Anlattığı şu: Skype’da sohbetten sıkılınca, arkadaşlarıyla birlikte rastgele yabancılarla tanışıp konuşsunlar diye siteyi kuruyor. Duyurusunu da yapmıyor ama, 50-100 derken, bir gecelik kullanıcı sayısı 20 bine kadar çıkıyor. Elindeki software, hardware bu kalabalığı taşımıyor, ağ sağlayıcıya da para dayanmıyor. Anne-babadan yardım alıyor. Frankfurt merkezli yüksek bant genişliği bulunan 7 sunucu üzerinden işletiyor siteyi. Muazzam faturalar ödeyerek.
Ancak çok geçmeden reklamlar, faturaları karşılamaya başlıyor. Minimalist takıldığı için siteyi reklamla doldurmak istemiyor. İlanlara sadece dört link var. Şimdilik bununla yetiniyor. Kullanıcıların çoğu Amerika’dan ve oraya gitmek istediğini, hatta Chatroulette’i ABD merkezli bir şirket haline getirmek istediğini söylüyor Andrey. Başka ülkelerde de sunucular edineceğini, siteye “tuhaf” (olumlu anlamda), eğlenceli eklemeler yapacağını anlatıyor.
Bu işlere girişmek için neden mi bekliyor?
Henüz Chatroulette’in ne olduğuna karar veremediğinden. “Çünkü her kullanıcı farklı bir yol buluyor kendine. Kimi oyun için, kimi bilinmeyen bir âlemde macera yaşamak için giriyor, kimi de çöpçatan servisi gibi kullanıyor. Kimileri de dünyanın iki ayrı ucunda, birlikte müzik yapıyor” diyor.
Chatroulette’ten ne çıkarsa çıksın, Andrey’in bu işten milyoner çıkacağı kesin. Artık en genç Rus oligarkı mı olur, yoksa Amerikan tarzı genç internet milyoneri mi olur, onu bilemem.


16’sında internet zengini oldu

Amerikalı Ashley Qualls, 2004 yılında “whateverlife.com” sitesini kurduğunda henüz 14’ündeydi. Eğlence olsun diye kurduğu site şimdi genç kızların bir numaralı uğrak yeri. Sitenin trafiği genç kız dergilerinin tirajını kat kat aşıyor. İşi tamamen reklam geliriyle çekip çeviriyor. Ofisi, 16 yaşındayken 250 bin dolara aldığı evinin zemin katında. Annesinin ve okul arkadaşlarının işvereni durumunda. Şirketini satın almak için 1.5 milyon dolar artı otomobil teklif ettiler. Reddetti. 2007’de mahkeme kararıyla reşit statüsü kazandı.


Zenginlerin birincisi

İnternet’in genç zenginleri arasında Facebook’un yaratıcısı Mark Zuckerberg birinci. Üç sınıf arkadaşıyla birlikte Harvard’da Facebook’u icat ettiğinde 20 yaşındaydı. Serveti 1 milyar doları aştı.

Mozilla’nın genç patronu

Mozilla Firefox’u Dave Hyatt ile birlikte yaratan 1985 doğumlu Blake Aaron Ross, ilk web sitesini kurduğunda 10 yaşındaydı. 15’inde Netscape’de çalışıyordu. İnternette 3. genç milyoner.

‘Çocukları uzak tutun’

ABD’deki bloglar, Chatroulette’i göklere çıkarıyor. Kimine göre YouTube’dan beri en iyi internet icadı. Kimine göre de internetin Kutsal Kase’si. NY Times ise “Çocukları uzak tutun” diyor.

Hakkında Talha

Bir de buna bakın..

Japonya’nın yeni trendi Mozaik Sushi

Yemekten çok bir sanat eseri görünümündeki bu sunumlar gerçekten yemeye kıyamayacağınız cinsten..     Daha …

Bir yorum var

  1. Çok şaşırtıcı fakat hayatın gerçekleri bunlar. Artık Bir Çok insan internetten para kazanıyor !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir