27 Ekim Çarşamba 2021

Bir ayak kokusu serüveni Sultanahmet Camii

Tüm dünya milletlerinin (bkz. Dünyada kaç ülke var?) ayak kokusunu aynı anda duyabileceğiniz ve muhteşem mimariye sahip Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır.

shoe-bags-mosque-istanbul

Cami Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi Cami (Blue Mosque)” olarak adlandırılır. Ayasofya’nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul’un ana camii konumuna ulaşmıştır.

blue-mosque-istanbul-6

Kapı girişinde sıraya düzenli kaynak yapan küçük gruplar ve rehberleriyle tatlı münakaşalar yaşayarak cami turunuza küçük heyecanlar katabilirsiniz. Girişteki dandik poşetlere ayakkabılarınızı koyarak diğer turistlerle sizde bu ayak kokusu yarışına ortak olabilirsiniz.

Sultanahmet camii Türkiye’de 6 minaresi olan 3 camiden biridir. Diğer 2 tanesi ise Adana’daki Sabancı Camii ve Mersin’deki Muğdat Camii’dir. Minarelerin sayısı ortaya çıkınca sultan küstahlıkla suçlanmıştır çünkü o zamanlarda, Mekke’deki Kâbe’de de 6 minare bulunmaktadır. Sultan bu problemi Mekkede olan (Mescidi Haram) camiye yedinci minareyi yaptırarak çözer.

Ziyaretinizin kapanışında duyacağınız bir çift sözü belki ömrünüz boyunca unutmayacak hatta rüyalarınızda bile duyacaksınız.. Zira 100lerce kere duyacağınız enfes aksanıyla göz dolduran görevlinin şu cümlesi sizi adeta New Yorka’a götürüyor.. Doneyşın for dı mosk!..

Hakkında Talha

Bir de buna bakın..

Game of Thrones vs Yeşilçam Yıldızları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir