13 Nisan Salı 2021

100 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri torrentte!


Thinq.co.uk’nın haberine göre 100 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri internette bir torrent dosyasında elden ele geziyor.

Facebook son zamanlarda gizlilik ve güvenlikle ilgili oldukça eleştiri almıştı. Başkalarının bilgilerini ele geçirip bunları kullanmak isteyen insanlar için Facebook, bir altın madeninden başka bir şey değil.

Skull Security’den bir hacker, Facebook’taki gizlilik ayarlarında, kendi bilgilerini arama motorlarından kaldırma seçeneğini kapatmayı ya unutmuş ya da değiştirmemiş kullanıcılar hakkındaki bilgileri, 2.8 GB boyutundaki bir torrent dosyasına koyup paylaşıma açmış durumda. Torrent dosyasında bilgileri paylaşılan kullanıcıların sayısı 100 milyon. Bu da 500 milyon kullanıcısı olan Facebook’un 1/5’i demek.

Skull Security’nin kanunlara aykırı bir şey yapmadığını, yalnızca herkese açık olan bilgileri bir araya topladığını da belirtmekte fayda var.

Bütün bu bilgileri toplayan hackerın neden dosyayı satmayıp, bedava paylaştığı ise merak konusuydu.

Görünüşe göre birçok büyük şirket bu bilgilerle çok yakından ilgileniyor. Peer Block gibi bir programla torrent dosyasını kimlerin indirdiği ya da paylaştığı araştırılınca ortaya çok ilginç büyük şirketlerin adları çıkıyor.

İşte 100 milyon Facebook profil bilgisiyle ilgilenen büyük şirketlerden birkaçı; Apple, AT&T, BBC, Boeing, Cisco Sistem, Sayntoloji Kilisesi, Disney, Duracell, Fujitsu, HBO, Hilton, Hitachi, HP, IBM, Intel, Lucasfilm, Mcafee, Mitsubishi, Motorola, Nvidia, Pepsi Cole, Seagate, Sega, Siemens AG, Sony, Symantec, Ubisoft, Unisys, Vodafone.

Kaynak: HT, Milliyet

Hakkında Talha

Bir de buna bakın..

Japonya’nın yeni trendi Mozaik Sushi

Yemekten çok bir sanat eseri görünümündeki bu sunumlar gerçekten yemeye kıyamayacağınız cinsten..     Daha …

3 Yorumlar

  1. millet hala facebookundan msn şifresini girmeye devam etsin (:

  2. Şahsen inanmıyorum böyle birşey olacağına facebook unda hackerları vardır veya devlet bu işin içinde diyorlardı buna benzer teoriler var 🙂 Haber için teşekkürler

  3. adı gecen torrent dosyasını burdan ındırebılırsınız

    2.78 gb

    http://www.skullsecurity.org/blogdata/fbdata.torrent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir